Scenariusz
zajęć dydaktyczno – wychowawczych
Temat zajęć: Zajęcia matematyczne „W magicznym świecie
figur”.
Cel główny: dostrzeganie w otoczeniu przedmiotów o
różnych kształtach
Cele szczegółowe:
–
kształcenie umiejętności rozpoznawania figur
geometrycznych – koła, trójkąta i prostokąta
–
rozpoznawanie ukrytych w otoczeniu wyżej
wymienionych figur geometrycznych
–
rozwijanie zmysłu dotyku
–
kształcenie umiejętności słuchania poleceń
nauczyciela
–
kształcenie umiejętności reagowania na sygnał
dźwiękowy i słowny
Cele operacyjne
Dziecko:
–
rozpoznaje figury geometryczne - koło, prostokąt, trójkąt
–
dostrzega w otoczeniu przedmioty o tych
kształtach
–
identyfikuje figurę geometryczną z przypisanym
mu ćwiczeniem ruchowym
–
uważnie słucha poleceń nauczyciela
–
reaguje na sygnał nauczyciela
Metody pracy (wg M. Kwiatkowskiej):
–
czynne (zadania stawiane dziecku, ćwiczenie,
zabawa)
–
słowne (instrukcje i objaśnienia, rozmowa,
opowiadanie pochwała)
–
percepcyjne (pokaz i obserwacja)
Formy pracy:
–
zbiorowa
–
indywidualna
Środki dydaktyczne: moneta np. 5 zł, talerzyk
papierowy okrągły i prostokątny, klocki w kształcie prostokąta i trójkąta,
kółko serso, trójkąt (instrument), wycięte z papieru kartoniki w kształcie
prostokąta, trójkąta i koła, odtwarzacz CD, dowolny utwór muzyczny w szybkim tempie.
Przebieg
1.
Zabawa na powitanie.
Dzieci trzymając się za rączki śpiewają rymowankę
rozpoczynającą zajęcia:
Mądre sówki, mądre sówki (nazwa grupy, którą prowadzimy),
tutaj są, tutaj są.
Wszyscy się lubimy, razem się bawimy,
hejże ho, hejże ho.
2.
Magiczny świat figur – zagadki dotykowe.
Dzieci siedzą w kole N. układa na stoliku monetę, talerzyki,
klocki w kształcie prostokąta i trójkąta, krążek serso, trójkąt (instrument),
wycięte z papieru kartoniki w kształcie koła, prostokąta i trójkąta.
Dzieci kolejno podchodzą do N. zamykają oczy i obrysowują
palcem lub dotykają jednego z przedmiotów wskazanych przez N. Następnie
otwierają oczy i wskazują kartonik, który przedstawia figurę geometryczną o
takim samym kształcie jak obrysowany lub dotykany przedmiot.
Po wykonanym zadaniu N. pyta dzieci czy sprawiło coś dzieciom
trudność? Co to było? Czy łatwo rozpoznać kształt przedmiotu nie widząc go
tylko dotykając?
3.
Zabawa ruchowa
Taniec figur.
N. włącza muzykę, dzieci tańczą swobodnie poruszając się na
parkiecie. Kiedy N. wyłącza utwór dzieci zwracają się do N. i obserwują jaką
figurę geometryczną trzyma w górze – jeśli jest to koło – dzieci „tupią
nóżkami”, trójkąt - oznacza „klaskanie”, na widok prostokąta dzieci
„kląskają”.