wtorek, 25 marca 2025

Zajęcia matematyczne „Ozdabiamy choinkę” scenariusz dla dzieci 4-letnich



Scenariusz zajęć dydaktyczno – wychowawczych dla dzieci 4-letnich

Temat zajęć: Zajęcia matematyczne „Ozdabiamy choinkę”.

Cel główny: rozwijanie sprawności rachunkowych, utrwalenie pojęć wysoko, nisko.

Cele szczegółowe:

       kształcenie umiejętności przeliczania elementów zbiorów

       kształcenie umiejętności rozpoznawania kolorów

       rozwijanie kształcenia słuchu - liczenia w pamięci dźwięków

       zapoznanie z umiejętnością wskazywania podanej liczby na zbiorach zastępczych (palce)

       kształcenie umiejętności słuchania poleceń nauczyciela

       kształcenie umiejętności reagowania na sygnał dźwiękowy

Cele operacyjne

Dziecko:

       umie policzyć elementy od 1 do 4

       wymienia kolory sylwet bombek

       potrafi rozróżnić pojęcia – wysoko, nisko

       potrafi wskazać odpowiednią liczbę na palcach

       uważnie słucha poleceń nauczyciela

       reaguje na sygnał nauczyciela

Metody pracy (wg M. Kwiatkowskiej):

       czynne (zadania stawiane dziecku, ćwiczenie, zabawa)

       słowne (instrukcje i objaśnienia, rozmowa, opowiadanie pochwała)

       percepcyjne (pokaz i obserwacja)

Formy pracy:

       zbiorowa

       indywidualna

Środki dydaktyczne: duża sylweta choinki na brystolu, papierowe sylwety ozdób choinkowych (po 4 sztuki śnieżynek, prezentów, okrągłych bombek w kolorze czerwonym, niebieskim i żółtym,

1 gwiazdka), trójkąt do wygrywania dźwięków, magnesy, tablica magnetyczna, szarfy w trzech kolorach niebieski, żółte i czerwone).

Przebieg

1.     Zabawa na powitanie „Witam Cię” - dzieci siedzą na matach, N. wita wszystkie dzieci, mówiąc: Witam tych, którzy lubią: Święta Bożego Narodzenia, ubierać choinkę, lepić bałwana, dostawać prezenty. Dziecko, którego dane słowa dotyczą (które czuje się powitane) wstaje.

2.     Strojenie sylwety choinki według poleceń N.

N. wyjaśnia, że na dzisiejszych zajęciach będziemy ozdabiać choinkę. N. pokazuje papierowe ozdoby. Dzieci liczą ile jest sylwet prezentów, śnieżynek i bombek, wymieniają ich kolory. N. prosi by wysoko na choince jedno z dzieci umieściło sylwetę gwiazdki. Następnie uderza w trójkąt. Dzieci liczą dźwięki, pokazują wynik na palcach. Poproszone dziecko układa tyle sylwet np. czerwonych bombek na choince ile razy usłyszało dźwięk trójkąta. N. prosi aby dzieci umieściły pod choinką sylwety prezentów, naprowadzając słowami – umieść żółty prezent obok czerwonego itd. N. dziękuje dzieciom za pięknie przystrojoną choinkę. Informuje jednak, że o czymś jednak zapomnieliśmy, brakuje na naszej choince lampek choinkowych. N. zaprasza dzieci do zabawy ruchowej „Lampki choinkowe”.

3.     Zabawa ruchowa „Lampki choinkowe” - N. rozdaje dzieciom szarfy (jedna dla każdego dziecka) w kolorach żółtym, czerwonym i niebieskim. W rytmie wystukiwanym na tamburynku dzieci swobodnie poruszają się po sali. Na hasło „kolory” - dzieci dobierają się w grupki jednakowych kolorów, natomiast na hasło „lampki choinkowe” mają stworzyć jeden wspólny łańcuch choinkowy złożony ze wszystkich kolorów szarf. Układ powtarzamy kilkakrotnie. Po wspólnej zabawie N. dziękuje dzieciom za udział w zajęciach.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zakończenie przedszkola - scenariusz dla "zerówki"

Uroczystość zakończenia przedszkola w "zerówce"  To już koniec, już czas, odkryć to co nowe czeka nas…. Żegnamy przedszkole ...